Nawilżanie powietrza w branży odzieżowej


„Porażenie elektryczne” podczas chwytania wieszaka na ubrania lub włosy stojące we wszystkich kierunkach podczas przymiarki. Suche powietrze może poważnie popsuć przyjemność z zakupów, ponieważ podczas ocierania się o siebie odzieży powstają ładunki elektrostatyczne, które nie są odprowadzane i mogą mieć nieprzyjemne skutki.

Równowaga między włóknami a wilgotnością powietrza


Wilgotność wewnętrzna włókna tekstylnego zmienia się wraz z wilgotnością powietrza otoczenia. Jeśli powietrze jest zbyt suche, wilgoć zawarta w materiale odparowuje, a woda z włókien odparowuje do powietrza. Tkaniny pękają, kolory blakną, a przede wszystkim zmieniają się właściwości haptyczne materiałów. Z drugiej strony jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, włókna tekstylne pochłaniają wodę z powietrza, przez co tkanina puchnie i mogą powstawać mokre plamy lub pleśń (tzw. plamy pleśniowe).

Zaleca się zatem utrzymanie zrównoważonej wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu sprzedażowym lub magazynowym, w którym znajdują się materiały włókiennicze.
Gdy wilgotność powietrza jest niższa niż wilgotność materiału, substancje wydzielają wilgoć.
Wilgotność powietrza przy zrównoważonej
wilgotności materiału

Wilgotność powietrza wyższa niż wilgotność materiału Substancje pochłaniają wilgoć

Dobre powietrze wprawia klientów w dobry nastrój


Dobre samopoczucie klientów i pracowników zaczyna się już przy wejściu: zostawienie zimnego powietrza zewnętrznego na zewnątrz i odpowiednie nawilżenie powietrza wewnątrz sklepu tworzy środowisko, które sprzyja zdrowiu pracowników i zachęca klientów do kupna.

Klient, który czuje się dobrze, pozostanie w sklepie przez dłuższy czas i prawdopodobnie wyda więcej pieniędzy.
Handel wyrobami włókienniczymi i ich przechowywanie
Magazyn wyrobów skórzanych
Handel wyrobami skórzanymi