Osuszanie powietrza w branży lotniczej


W branży lotniczej niezbędna jest niezawodna funkcjonalność wszystkich komponentów. Niedostateczna wilgotność może prowadzić do uszkodzeń i usterek elementów elektronicznych, co może mieć katastrofalne skutki. Wpływa to na jakość polimeryzacji kompozytów, uszczelniaczy, powłok i spoin, przez co części mogą się odkształcać, stać się porowate lub może się pogorszyć jakość powierzchni.

Korozja stali


Żelazo nie rdzewieje w suchym powietrzu. Jednak gdy wilgoć osadza się na metalu, tlen (O2) i woda (H2O) zaczynają reagować, tworząc jony wodorotlenkowe (OH-). W celu wyrównania elektronów niezbędnych do tej reakcji żelazo się utlenia, tzn. uwalnia swoje elektrody, które są następnie pobierane z tlenu. W procesie tym powstaje tlenek żelaza. Tam gdzie elektrony zostały usunięte, powstaje niedobór elektronów i uwalniane są dodatnio naładowane atomy żelaza (Fe2+). Przechodzą one do kropelek wody i łączą się tam z ujemnie naładowanymi jonami wodorotlenkowymi (OH-). W pierwszym etapie z różnych ładunków powstaje wodorotlenek żelaza (II). Dalsze oddziaływanie z wodą, tlenem i jonami wodorotlenkowymi prowadzi do kolejnych reakcji, w wyniku których powstaje tlenek żelaza(III) i wodorotlenek żelaza(III). Osadzają się one na metalowej powierzchni i nadają rdzy jej typowy wygląd. Inaczej niż w przypadku metali, takich jak aluminium, proces zostaje zatrzymany dopiero wtedy, gdy nie ma już żelaza.

Nasycenie pary wodnej w powietrzu

Jakość Condair


Nasze zindywidualizowane systemy stanowią profesjonalne rozwiązania z zakresu nawilżania i osuszania powietrza do wszystkich pomieszczeń niezależnie od rozmiaru i struktury. Ponieważ podstawą jakości działania i efektywności energetycznej jest profesjonalne planowanie, chętnie doradzamy klientom już na etapie projektowania.