Dlaczego zrównoważona wilgotność powietrza
jest ważna dla Twojego zdrowia.

Wilgotne powietrze zabija wirusy

W optymalnym zakresie od 40 do 60% względnej wilgotności powietrza aerozole kurczą się tylko do takiego stopnia, w którym stężenie soli w rdzeniu aerozolu wzrasta, powodując zlikwidowanie znajdujących się w nim zarazków i mikroorganizmów.

Nasze mechanizmy odpornościowe działają najlepiej przy odpowiedniej wilgotności powietrza!

Zbyt suche powietrze jest także szkodliwe dla zaawansowanych mechanizmów obronnych w drogach oddechowych. Śluzówka wysycha, staje się lepka i utrudnia ruch rzęsek, ograniczając możliwość usuwania wirusów i zarazków

Dlaczego kichanie jest zaraźliwe?

Kropelki z zarazkami rozprzestrzeniają się szczególnie łatwo przy suchym powietrzu, zachowując zaraźliwość przez długi czas. Inaczej dzieje się przy optymalnej wilgotności powietrza na poziomie 40–60%.

W takim przypadku kropelki z zarazkami nie mają dużego zasięgu i infekują mniej osób. Tym samym optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu stanowi skuteczną ochronę przed infekcją.

Dlaczego wilgotność powietrza na poziomie 40–60% jest optymalna?

Scofield Diagram
Optymalna dla organizmu człowieka wilgotność względna powietrza wynosi 40–60%. Ten przedział jest bardzo niekorzystny dla zarazków, grzybów i bakterii, dzięki czemu powietrze praktycznie nie stanowi obciążenia dla człowieka. Ryzyko zarażenia się wirusami wywołującymi grypę i przeziębienia jest tutaj minimalne.

Wilgotne powietrze minimalizuje zagrożenia wynikające z kropelek z zarazkami

Wilgotność powietrza znacząco wpływa na zakaźność kropli przenoszących zarazki. Przy średniej wilgotności powietrza ryzyko zakażenia jest minimalne i gwałtownie wzrasta przy suchym powietrzu w pomieszczeniu.
Wilgotne powietrze
Przy wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu na poziomie 7–23% 7 - 23 % RH the zakaźność zarazków wynosi 77% po 60 minutach
Zakaźność
Przy wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu na poziomie 43% zakaźność zarazków po 60 minutach jest minimalna i wynosi 15%.
Badanie: wysoka wilgotność
Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Yale wykazuje związek między suchym powietrzem w pomieszczeniu a infekcjami grypowymi