Nawilżanie powietrza w szpitalach


W szpitalach i salach operacyjnych odpowiednia wilgotność zapewnia lepsze samopoczucie pacjentów i pracowników, chroni przed ładunkami elektrostatycznymi oraz ogranicza rozprzestrzenianie się zarazków i bakterii.

Wilgotność powietrza ma znaczny wpływ na samopoczucie i zdrowie ludzi. Typowe efekty zbyt wysokiej lub zbyt niskiej wilgotności to: zmęczenie, osłabienie koncentracji, ból głowy, uczucie pieczenia oczu i podrażnienie dróg oddechowych.

Wilgotność powietrza ma szczególne znaczenie dla funkcjonowania obrony immunologicznej błon śluzowych nosa, ponieważ im bardziej sucha błona, tym bardziej organizm jest podatny na bakterie, wirusy i patogeny. Ponadto właściwa wilgotność powietrza ma również duże znaczenie w przypadku technologii stosowanych w salach operacyjnych. Urządzenia elektryczne są zwykle bardzo wrażliwe na ładunki elektrostatyczne, które rozwijają się, gdy powietrze jest zbyt suche.
Rozprzestrzenianie się zarazków w suchym powietrzu
Rozprzestrzenianie się zarazków przy optymalnej wilgotności

Dlaczego wilgotność powietrza zmniejsza ryzyko infekcji?


Jeśli powietrze jest suche, wysychają również kropelki zarodków. Szybko tracą na wadze, stają się lżejsze i długo unoszą się w pomieszczeniu. W przypadku wilgotności powietrza od 40 do 60% kropelki pozostają duże, ciężkie i powolne. Szybko spadają na ziemię, co ogranicza ich rozprzestrzenianie w powietrzu w pomieszczeniu.
Aerozol optymalny

przy 40–60% RH


  • Krótki czas pozostawania w powietrzu w pomieszczeniu

  • Wysokie stężenie soli
    w rdzeniu aerozolu

  • Drobnoustroje są zabijane
czytaj dalej
Sala operacyjna
Opieka nad pacjentem laryngologicznym
Oddział dla dzieci/niemowląt
Pokój dla pacjentów

Jakość Condair


Nasze zindywidualizowane systemy stanowią profesjonalne rozwiązania z zakresu nawilżania i osuszania powietrza do wszystkich pomieszczeń niezależnie od rozmiaru i struktury.

Ponieważ podstawą jakości działania i efektywności energetycznej jest profesjonalne planowanie, chętnie doradzamy klientom już na etapie projektowania.