Osuszanie powietrza na basenach


Wysoki poziom parowania wody na pływalniach, szczególnie w połączeniu z panującymi tam wysokimi temperaturami w pomieszczeniu, prowadzi do ogromnego poziomu wilgotności i nieprzyjemnego uczucia wilgoci. Takie warunki klimatyczne mogą nie tylko pogorszyć samopoczucie użytkowników basenu, lecz także poważnie zagrozić zdrowiu gości i personelu oraz prowadzić do problemów z krążeniem. Wilgotne, ciepłe powietrze to doskonała pożywka dla bakterii i zarazków. Ze względu na lekką odzież użytkowników basenu mogą one szybko wejść w kontakt ze skórą, a w najgorszym przypadku spowodować infekcje lub choroby.

Oprócz potencjalnego zagrożenia dla zdrowia ciepłe, wilgotne powietrze ma negatywny wpływ na konstrukcję budynku. Para wodna skrapla się w tzw. „zimnych punktach”, takich jak powierzchnie szklane, elementy metalowe lub ściany zewnętrzne, co w dłuższej perspektywie prowadzi do powstawania pleśni i korozji. Wynikające z tego szkody prowadzą do skrócenia cykli konserwacji i częstszych napraw infrastruktury budynku, nieplanowanych przerw w pracy, a tym samym do wyższych kosztów. Operatorzy basenów powinni zatem stawiać na nowoczesne rozwiązania osuszające.

Komfortowe powietrze w pomieszczeniu
zamiast nieprzyjemnej duchoty

Bezpieczne, suche nawierzchnie
do poruszania się

Unikanie pleśni, rdzy
i szkód budowlanych

Energooszczędna technologia Condair


Wciąż powszechną metodą osuszania powietrza jest prosta wentylacja, w której wilgotne powietrze w pomieszczeniu jest odsysane przez wentylator, po czym napływa bardziej suche powietrze zewnętrzne.

Powietrze zewnętrzne musi być następnie ponownie podgrzane, co generuje wysokie zużycie energii. Taki proces osuszania to czyste marnotrawstwo energii. O wiele bardziej energooszczędna jest kontrola wilgotności za pomocą systemów osuszania powietrza, szczególnie w basenach.

Opierają się one na zamkniętym obwodzie chłodzenia, co oznacza, żeeksploatacja jest nawet o 60 procent bardziej ekonomiczna niż konwencjonalne systemy, które pracują z powietrzem nawiewnym i wywiewanym. Aby odzyskać energię, wszystkie osuszacze powietrza na basenie firmy Condair pracują na zasadzie pompy ciepła. Skutkuje to znacznymi oszczędnościami kosztów eksploatacji, ponieważ ciepło uzyskane w obiegu pompy ciepła jest zwracane z powrotem do systemu ogrzewania pomieszczenia.
Condair oferuje szeroką gamę osuszaczy powietrza specjalnie zaprojektowanych do użytku w strefie basenowej. Działają znacznie wydajniej i trwalej niż konwencjonalne osuszacze