Unikaj suchej skóry

Aby suche powietrze już więcej nie drażniło!

Suche powietrze usuwa wilgoć ze skóry, powodując jej pękanie i utratę funkcji bariery ochronnej. W szczególności podczas chłodnych miesięcy, gdy wraz z temperaturą spada wilgotność w powietrzu, widać to po suchych, szorstkich dłoniach i spierzchniętych ustach.

Sucha skóra

Kiedy skóra traci wilgoć i natłuszczenie, naturalna bariera się rozpada. Suche powietrze w pomieszczeniu może sprzyjać temu procesowi, gdy organizm nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej równowagi od wewnątrz. W szczególności ma to miejsce u osób chorych i starszych. Problem ten dotyczy również noworodków, których skóra nie jest jeszcze w pełni rozwinięta.

Warstwa rogowa staje się coraz bardziej przepuszczalna, a tym samym traci swoją funkcję ochronną. Równocześnie mogą do niej łatwiej przenikać substancje szkodliwe, co prowadzi do podrażnienia skóry i reakcji zapalnych.

Zdrowa, wilgotna skóra

Zdrowa skóra chroni przed zimnem, ciepłem lub promieniowaniem słonecznym, a także zatrzymuje zarazki i mikroorganizmy dzięki lekko kwaśnej wartości pH 5,7. Skóra jest również naszym największym narządem zmysłów, wspomaga oddychanie i chłodzi ciało potem.

Podsumowując, skóra spełnia wiele funkcji, wiąże wodę i tłuszcze oraz tworzy barierę zewnętrzną.