Optymalna wilgotność powietrza do magazynowania


Wszędzie tam, gdzie przechowywane są produkty i towary lub archiwizowane są dokumenty, kompleksowe osuszanie powietrza chroni przed potencjalnym szkodami spowodowanych wilgocią, takimi jak zbrylanie, rozwój pleśni lub korozja. Przyczyny to wydzielanie wilgoci z samych przechowywanych materiałów lub wnikanie powietrza z zewnątrz i związane z tym tworzenie się pary wodnej w połączonych ze sobą pomieszczeniach.

Ryzyko wpływu powietrza zewnętrznego na produkty magazynowane w chłodniach jest jeszcze wyższe. Oblodzenie powierzchni pomieszczeń zagraża bezpieczeństwu personelu pracującego w chłodniach. Powstająca przy tym para wodna może uszkodzić składowane towary. Należy dołożyć wiele wysiłku, aby zapewnić wymagane standardy higieniczne. Wysoko funkcjonalne systemy osuszania gwarantują nie tylko ochronę produktów, lecz także niezbędną wydajność podczas eksploatacji magazynów i chłodni.

Osuszanie — jak chronić przed korozją surowych i gotowych wyrobów z metalu

Korozja stali Żelazo nie rdzewieje w suchym powietrzu. Jednak gdy wilgoć osadza się na metalu, tlen (O2) i woda (H2O) zaczynają reagować, tworząc jony wodorotlenkowe (OH-). W celu wyrównania elektronów niezbędnych do tej reakcji żelazo się utlenia, tzn. uwalnia swoje elektrody, które są następnie pobierane z tlenu. W procesie tym powstaje tlenek żelaza. Tam gdzie elektrony zostały usunięte, powstaje niedobór elektronów i uwalniane są dodatnio naładowane atomy żelaza (Fe2+). Przechodzą one do kropelek wody i łączą się tam z ujemnie naładowanymi jonami wodorotlenkowymi (OH-). W pierwszym etapie z różnych ładunków powstaje wodorotlenek żelaza (II). Dalsze oddziaływanie z wodą, tlenem i jonami wodorotlenkowymi prowadzi do kolejnych reakcji, w wyniku których powstaje tlenek żelaza(III) i wodorotlenek żelaza(III). Osadzają się one na metalowej powierzchni i nadają rdzy jej typowy wygląd. Inaczej niż w przypadku metali, takich jak aluminium, proces zostaje zatrzymany dopiero wtedy, gdy nie ma już żelaza.

Nawilżanie — jak zachować higroskopijność składowanych towarów


z kontrolowaną wilgotnością
suchym powietrzem
Ponieważ owoce i warzywa szybko wysychają i kurczą się nawet w niskich temperaturach, należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Odpowiedni system nawilżania w halach magazynowych oraz powierzchniach wystawienniczych sprawia, że owoce i warzywa pozostają świeże i można je sprzedawać bez utraty wagi.