Unikaj suchych oczu

Unikaj suchych oczu

Oko wrażliwe na zbyt suche powietrze w pomieszczeniu

Optymalna i prawidłowa ilość filmu łzowego ma za zadanie chronić powierzchnię oka przed działaniem czynników zewnętrznych. Cząsteczki w powietrzu mogą prowadzić do poważnych podrażnień i infekcji spojówki.

Jeżeli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, dochodzi do zwiększonego parowania cieczy łzowej. Gdy przez długi czas utrzymuje się zbyt niska wilgotność powietrza, film łzowy może się rozrzedzić, a nawet wysuszyć. Powoduje to większe podrażnienie, pieczenie oczu, stany zapalne, a w ostateczności poważne uszkodzenia oczu.

Suche oczy

Nowoczesne formy pracy również obciążają oko

Intensywna praca przed monitorem w biurze to duży wysiłek dla oczu: często prowadzi do obrzęku powiek, zaczerwienienia, uczucia ciała obcego, pieczenia i dużej wrażliwości na światło. Jednym z powodów jest zbyt małe nawilżenie powierzchni oczu filmem łzowym. Okuliści ostrzegają przed lekceważeniem tzw. zespołu „suchego oka” jako nieszkodliwej niedogodności. Jest to raczej złożona choroba, która może prowadzić do poważnego uszkodzenia oka.

Godzinne wpatrywanie się w ekran prowadzi również do rzadszego mrugania powiekami. Film łzowy nie jest wystarczająco często odświeżany.

Soczewki kontaktowe

Soczewki same w sobie mają określoną zawartość wody. W przypadku większości soczewek jest to od 30 do 80 procent. Zbyt suche powietrze usuwa wilgoć z soczewki kontaktowej. W celu wyrównania tej utraty wilgoci woda jest pobierana z rogówki, przez co oko jest jeszcze bardziej podrażnione.



Soczewki kontaktowe