Luftbefeuchtung am Arbeitsplatz

Ochrona zdrowia w miejscu pracy

x

Andrej Arnold, Sales
Autor: 
Andrej Arnold 
Condair GmbH


Play Video, Animation


Im większa wilgotność powietrza, tym większe i cięższe są zawieszone w nim cząsteczki. Przez to zwiększa się ich bezwładność, szybsze jest ich osiadanie, a to z kolei mini­malizuje ro­zprze­strzenianie się wirusów, bakterii i alergenów.

W pomieszczeniach występuje wyjątkowo dużo cząsteczek otoczonych wodą. Zawierają one pyły, wirusy, bakterie i alergeny. W suchym powietrzu takie cząsteczki stają się lżejsze, łatwiej unoszą się w powietrzu i wspomaganą roz­przestr­zenianie się zarazków.Nawilżanie powietrza w zimie:

Dbanie o zdrowie pracowników


Powietrze wysuszone przez ogrzewanie, zatkane nosy, uszkodzone błony śluzowe — zimna pora roku to próba sił dla naszego zdrowia. Stosując prawidłowe nawilżanie powietrza można uniknąć chorób i ochronić swoich pracowników. Dlaczego tak jest — o tym można przeczytać poniżej.

Nawilżanie powietrza: Walka z powietrzem wysuszonym przez ogrzewanie
Na zewnątrz pada śnieg, w środku z pełną mocą pracuje ogrzewanie i wentylacja. Powoduje to obniżenie wilgotności powietrza w biurze i szybkie osuszanie powietrza, którym oddychamy. A to z kolei stanowi zagrożenie zdrowia i miejsca pracy. Pracownicy odczuwaj�� zmęczenie, mają problemy z koncentracją, skarżą się na drapanie w gardle i pieczenie oczu. Jeśli pojawi się jeszcze infekcja, wówczas kolejnym etapem schorzenia jest kaszel, katar, zapalenie oskrzeli lub zatok przynosowych. Suche, ogrzane powietrze jest główną przyczyną corocznej fali przeziębień.

Badania potwierdzają związek pomiędzy większą liczbą schorzeń dróg oddechowych w zimie a złą jakością powietrza w pomieszczeniach. A oto wyjaśnienie: W nosie znajdują się rzęski. Transportują one pył, kurz i mikroorganizmy chorobotwórcze, które osadziły się na kleistej błonie śluzowej nosa, w kierunku krtani. Stamtąd są one usuwane wraz z kaszlem na zewnątrz lub połykane. W związku z tym rzęski potrzebują powietrza o odpowiedniej wilgotności. Ale suche powietrze, którym oddychamy, pobiera wodę z błon śluzowych i w ten sposób je wysusza.

Z powodu utraty wody kurczy się warstwa wyposażona w rzęski, staje się coraz cieńsza, a ściśnięte rzęski nie mogą wykonywać właściwych sobie ruchów do przodu i do tyłu. W efekcie tego ta kleista, śluzowa wyściółka nieruchomieje, a mikroorganizmy chorobotwórcze mają dużą ilość czasu na wnikanie do znajdujących się poniżej komórek organizmu i wywoływanie infekcji. (Patrz rysunek)

Wpływ wilgoci zawartej w powietrzu
Powietrze, którym oddychamy, to mieszanina gazów, zawieszonych w nich cząsteczek i pary wodnej. Większość wspomnianych cząsteczek stanowią szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia powietrza. Z czasem duża część tych zawieszonych w powietrzu partykuł osiada na powierzchniach biurek, regałów czy parapetów i łączy się z typowym kurzem. Aktywność pracowników (chodzenie, otwieranie i zamykanie drzwi, a także wietrzenie lub wentylacja) powoduje ich ponowne wznoszenie się w powietrze i przedostawanie do dróg oddechowych.

Gdy powietrze w pomieszczeniu jest suche, unosi się w nim o wiele więcej kurzu — wie o tym każda pani domu. Pyły „naładowane” szkodliwymi substancjami (i zarazkami chorobotwórczymi) dużo dłużej przebywają w suchym powietrzu i wraz z nim dostają się siłą rzeczy do organizmów pracowników.

Prawidłowe nawilżanie powietrza zmniejsza ilość szkodliwych substancji w powietrzu, którym oddychamy, i zapewnia jego lepszą jakość. Woda łączy ze sobą aerozole, które stają się przez to cięższe, szybciej opadają na podłogę i lepiej przyczepiają się do powierzchni. Dzięki temu znikają z powietrza, a pracownicy mogą swobodniej oddychać.

Zdrowy i przyjemny klimat dla pracowników
Optymalna wilgotność powietrza, zapewniająca dobry klimat w pomieszczeniu, wynosi od 40 do 60 procent. W tym zakresie ludzie czują się najlepiej, a zarazki chorobotwórcze i zanieczyszczenie powietrza są zredukowane do minimum. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach również w sezonie grzewczym jest możliwe dzięki dwóm podstawowym rodzajom nawilżaczy powietrza. Są to:

  • Instalacje izotermiczne: działają przy wykorzystaniu pary, zapewniając w ten sposób wyjątkowo wysokie bezpieczeństwo higieniczne.
  • Instalacje adiabatyczne: do nawilżania powietrza wykorzystują proces rozpylania lub parowania zimnej wody, dzięki czemu są nadzwyczaj efektywne energetycznie.

  • To, który proces najlepiej nadaje się do nawilżania powietrza w danym miejscu, zależy od przepisów budowlanych oraz warunków w zakresie techniki i bezpieczeństwa. Należy też mieć na uwadze, że instalacja nadawać się do indywidualnych warunków budowlanych. Przed podjęciem decyzji o zakupie systemu nawilżania powietrza, najlepiej zwrócić się o poradę do profesjonalistów.

    Artykuł specjalistyczny: Nawilżanie powietrza w zimie: Dzięki temu można zapewnić zdrowie swoim pracownikom — autor Andrej Arnold, mgr inż. (FH), Centrum regionalne — Południe